Paola (2. 11. – 16. 11. 2019)

 2.11.2019

V 18:30 jsme měli s paní učitelkou sraz před budovou zdravotnické školy a od té doby se koná tohle dobrodružství. Odlétly jsme ve 23:05. Do té doby jsme prozkoumávali letiště. Let proběhl bez problémů až na pár turbulencí. Po příletu na nás čekal pan řidič a zavezl nás do našeho apartmánu, kde nás majitelé bytu přivítali a vše nám ukázali. Pokoje už na první pohled vypadaly moc hezky a čistě. Vybalili jsme si kufry a uložili ke spánku.

3.11.2019

Po krátkém spánku jsme si šly koupit snídani a rozhodly se prozkoumat okolí apartmánu. Vydaly jsme se k přístavu a prozkoumaly okolí krásné pevnosti St.Angelo. Poté jsme nasedly na loď zvanou Dg-hajsa a vydaly se vstříc hlavnímu městu Vallettě.  Město bylo skutečně rozmanité, spousta zajímavých staveb a památek. Viděly jsme například Národní knihovnu, katedrálu Svatého Pavla a katedrálu Svatého Jonese. Po náročném, ale přesto krásném výletě jsme vyrazily k našemu apartmánu, kde jsme padly únavou, ale zároveň plné zážitků.

4.11.2019

Dnes ráno jsme šly na devátou hodinu do školy na schůzku, kde jsme byly uvítány a shlédly jsme prezentaci s výkladem o Maltském školství a kultuře. Poté nám byli rozdány rozvrhy, prozkoumaly jsme hlavní kampus naší školy a najedly se ve zdejší kantýně. V 11:30 nám začalo vyučování a my se rozešly do tříd.Jedna skupina měla 4 hodiny Nutrition a druhá 4 hodiny Health and Social Care environmence. Výuka se nám líbila, byla velmi zajímavá a jsme zvědavé co nás čeká v dalších dnech.  Po vyučování jsme jely autobusem k našemu apartmánu a poté co jsme se převlékly do plavek nás majitelka našeho apartmánu odvezla do supermarketu nakoupit si potřebné věci a poté nás odvezla na pláž zvanou Rinella Bay. Voda byla teplá a my se krásně vykoupaly. Procházkou jsme se vrátily zpátky k našemu apartmánu, vykoupaly se, najedly se a šly spát.

5.11.2019

Škola nám dnes začínala od osmi hodin a byly jsme rozděleny do dvou skupin. Měly jsme 2 hodiny Sociologie kde jsme se učily o sociálních strukturách, vrstvách společnosti a o sociologických směrech. Poté jsme měly 4 hodiny předmětu Keyskills for Health Studies, což je podobné naší výuce angličtiny. Po skončení poslední hodiny jsme šly do kantýny na oběd. Měly jsme po obědě možnost navštívit učebnu ošetřovatelství, kde nás zapojily do hodiny a nacvičovaly aplikace injekcí. 

Odpoledne jsme jely do našeho apartmánu, zabalily si věci a vyrazily na pláž zvanou Marsascala. Marsascala je pláž, která je tvořena zvláštními kamennými jezírky. Měly jsme krásný výhled na moře a na chvilku si zaplavaly.  

Přesunuly jsme se zpět do Cospicuy a udělaly si menší procházku po nočním městě se zastávkou v místní restauraci. Seděly jsme přímo u moře s krásným výhledem na noční město.

6.11.2019

Vyučování opět začínalo v osm hodin a čekaly nás dvě hodiny Imunologie. Dozvěděly jsme se o nemocech brzlíku, lymfatických cest a krčních a nosních mandlí. Hodina byla velice zajímavá a moc nás bavila. 

Na tento den jsme si naplánovaly menší výlet na ostrov Comino, přesněji do  Modré laguny, kde se nachází jedna z nejprůzračnějších vod ve Středozemním moři. Modrá laguna je opravdu pěkný kousek nádherně tyrkysové a průzračné vody s dnem z bílého písku. Mohly jsme být jenom rády, že jsme nejely v hlavní sezóně protože už tak tam bylo lidí požehnaně. Lodí jsme se vrátily zpět do přístavu a autobusem jsme jely přes celý ostrov do hlavního města Valletty, kde jsme přestoupily a dojely přímo před apartmán.

7.11.2019

Ráno jsme opět šly do školy, jedna skupina měla hodinu Microbiology a druhá skupina měla praktické hodiny ošetřovatelství, kde jsme dělaly figuranty místním studentům. Po škole jsme šly do našeho apartmánu, připravily si večeři a vydaly se na noční prohlídku hlavního města Valletty s orgánizátorem našeho pobytu Christianem. Procházely jsme se noční Vallettou,viděly jsme kamennou památku na Václava Havla a navštívily také Malta book festival 2019. Po náročném dni jsme autobusem jely zpět do našeho apartmánu a šly jsme spát.

8.11.2019 

Ráno jsme rozdělily opět na dvě skupiny. Jedna šla na exkurzi nemocnice na interní oddělení s učitelkou ošetřovatelství a navštívily seminář na téma práce s dětmi s poruchami učení (dyslexie,dysgrafie), který navštívili i mentoři, učitelé ošetřovatelství na zdravotnické škole a zdravotnický personál. Druhá skupina měla 2 hodiny Sociologie, 4 hodiny Genetiky a 4 hodiny Psychologie kde jsme probíraly Ivana Pavlova. Poté jsme se opět odebraly do apartmánu, a v 19 hodin jsme šly na společnou večeři.

9.11.2019

Dnes jsme v 9 hodin ráno odjížděly trajektem do Valletty, kde jsme vystoupily, prošly skrze město do jiného přístavu a dalším trajektem se vydaly vstříc Sliemě. Procházkou jsme došly k pevnosti Manoel, kde se natáčel konec první série seriálu Game of Thrones. Náš další cíl byla pevnost Tigné, kde byl opravdu krásný výhled na širé moře. Poté jsme se vydaly zpět na trajekt, přičemž nás zastihla opravdu silná bouřka, že jsme se brodily ulicemi města. Všechno nakonec dobře dopadlo a dorazily jsme v pořádku do apartmánu. Tím dnešní den skončil.

10.11.2019

V noci nám dorazila paní učitelka Dudová, tak jsme se rozhodly podniknout menší výlet na ostrov Gozo. Trajektem jsme dopluly na ostrov a na sedly na vyhlídkový autobus, který s námi jel okružní jízdou po celém ostrově. Vystoupily jsme u pobřeží, kde byl nádherný výhled na rozbouřené moře. Prohlédly jsme si zbytek rozpadlého Azurového okna, které se zřítilo v roce 2017. Naše další zastávka byla ve Victoria, kde  nás čekal výborný oběd. Objednaly jsme si klasické maltské jídlo-   Ftiru. Zpátečním autobusem nás zastihl déšť a promokly jsme až na kost. Zbytek cesty už byl víceméně v klidu. 

11.11.2019

Ráno jsme šly do školy, kde jsme měly hodinu Vocational Practise in Health and Social Care Environments a Nutrition. Hodiny byly zajímavé a poučné, pracovaly jsme ve skupinách a spolupracovaly se studenty. Po škole jsme se vydaly do města Sliema nakupovat. Prošly jsme si část města a cestou i zmokly. Večer jsme dorazily na apartmán a vše už bylo v klidu.

12.11.2019

Ráno jsme opět vyrazily do školy, ale tentokrát rozdělení na dvě poloviny. Jedna půlka šla do školy vzdělávat se na hodiny Sociologie a Psychologie, kde probíraly získané a vrozené reflexy podle Pavlova. Druhá polovina šla na exkurzi do nemocnice, kde jsme si prohlédly místní ortopedii a měly možnost nahlédnout ke zkoušce jedné ze studentek. Dozvěděly jsme se spoustu nových a zajímavých věcí a z nemocnice odcházely plni nových zážitků. Odpoledne nás čekal bowling. Opravdu dobře jsme se pobavily a den si jak se patří užily.  

13.11.2019

Dnešní vyučování se skládalo ze 4 hodin Imunologie, kde jsme probíraly lymfatický systém a jeho onemocnění. Pak už jsme měly volno a mohly vyrazit do Maltského Národního Aquaria. Viděly jsme žraloky, rejnoky, medúzy a spoustu dalších krásných rybek. Naše další zastávka byla Valletta, kde jsme si znovu prošly město a nakoupily nějaké potraviny. Také jsme si zde daly oběd a vyrazily zpátky do apartmánu. 

14.11.2019

Den začal jako obvykle, vstaly jsme a vyrazily do školy. První skupina zamířila na hodinu Mikrobiologie a druhá na praktickou výuku Ošetřovatelství. Na praktické hodině jsme probíraly ošetřování pacientů se stomií a péči o stomické sáčky. Vše jsme si vyzkoušely na figurínách a shlédly i poučné video. Na konci hodiny jsme předaly učitelů nějaké drobné dárky, jako poděkování za jejich ochotu. Odpoledne jsme měly na programu únikovou hru: Can you escape-Emily´s room. Během hry jsme upevňovaly vzájemné vztahy a pracovaly jako tým. Na únik jsme měly hodinu, časový limit jsme překročily o minutu a 40 sekund. Po hře jsme plni zážitků a vzpomínaly na vtipné momenty. 

15.11.2019

Dnes ráno v 8 hodin jsme si šly ke Christianovi-organizátorovi našeho pobytu pro certifikáty o úspěšné účasti na této stáži. Christianovi jsme též předaly malý dárek na rozloučenou. Poté už jsme měly volno a mohly si užít poslední volný den na Maltě.  Vyrazily jsme tedy na útesy Dingli, kde jsme se pokochaly krásným výhledem na širém moře.  Nedaleko stála kaple Svaté Máří Magdalény tak jsme si šly prohlédnout i ji. Pak už jsme jenom nasedly na autobus směr Rabat a Mdina. Procházely jsme se nádhernými uličkami města, porozhlédly se po okolí a nakonec si daly oběd ve známé restauraci Fontanella. Po vynikajícím jídle jsme vyrazily do města Bugibba, kde jsme se naposled vykoupaly v moři.